سينمای ما - حاشیه‌های هنری هفته گذشته به قلم خبرنگار مهر / باچان سینمای ایران را دوست دارد، سیروس الوند اعتراف می‌کند
سه‌شنبه 13 بهمن 1388 - 7:3

I نظرسنجی I

بهترین فیلم جشنواره 28 را انتخاب کنید
سينماي جهان
من تسلیم شده‌ام
همه چیز با فیلمنامه آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد
جورج كلوني این بار واقعا روانه بيمارستان شد
مریل استریپ امسال هم گزینه اصلی اسکار است
جیم شرایدن برای فیلم تازه‌اش دنیل کریگ را انتخاب کرد
سایت‌اند ساند 50 فیلمساز نامتعارف سینما را معرفی كرد
معرفی کامل فیلم «جی آی جو: ظهور کبرا» - حامد مظفری
سال‌هایِ از دست رفته (یادداشت گِئورگ ویلیامسون بر فیلم «تابستان» ترجمه پیمان جوادی)
گفتگویی با استاد ژاپنی انیمیشن جهان به بهانه نمایش فیلم تازه‌اش
قسمت‌های پنجم و ششم «اسپایدرمن» را نویسنده «زودیاک» می‌نویسد
فرار بزرگ (یادداشت برایان لوری –ورایتی- بر مجموعه تلویزیونی «فرار از زندان: فصل اول» ترجمه پیمان جوادی)
معرفی کامل «آدم‌های بامزه» - حامد مظفری


استشهادي براي خدا


  (34 رأي)

گارگردان :
علیرضا امینی
ماجراهای اینترنتی


  (20 رأي)

گارگردان :
حسین قناعت
تنها دوبار زندگی می‌کنیم


  (132 رأي)

گارگردان :
بهنام بهزادی
صداها


  (91 رأي)

گارگردان :
فرزاد موتمن
محاكمه در خيابان


  (317 رأي)

گارگردان :
مسعود کیمیایی
آقای هفت رنگ


  (67 رأي)

گارگردان :
شهرام شاه حسینی
نیش و زنبور


  (96 رأي)

گارگردان :
حميدرضا صلاحمند
کتاب قانون


  (342 رأي)

گارگردان :
مازیار میری
دو خواهر


  (1333 رأي)

گارگردان :
محمد بانکیحاشیه‌های هنری هفته گذشته به قلم خبرنگار مهر
باچان سینمای ایران را دوست دارد، سیروس الوند اعتراف می‌کند
باچان سینمای ایران را دوست دارد، سیروس الوند اعتراف می‌کند


سینمای ما - علاقه باچان به سینمای ایران،‌ اعتراف‌های دکتر قریب جوان، اعتراف الوند، رابطه سینما و وزارت نفت، حاشیه‌های مثلثی، جنجال بر سر "ابوطالب"‌و... مهمترین ترش و شیرین‌های فرهنگ و هنر هفته گذشته را به خود اختصاص دادند.
 مردادماه 86 بود که خبر توافق اولیه علی شاه‌حاتمی با آمیتاب باچان و سلمان خان (بازیگران مطرح هندی) برای حضور در فیلم جدیدش منتشر شد. ادامه خبر حاکی از این بود که پس از مذاکرات شاه‌حاتمی با فارابی و مشخص شدن تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار، او مذاکرات خود را با باچان و سلمان خان قطعی خواهد کرد.

با قطعی نشدن این پروژه باچان که به نظر می‌آید علاقه‌ای خاص به حضور در سینمای ایران دارد یکبار دیگر تمایل خود را به بازی در فیلم "عاشق‌کشی" به نویسندگی تهمینه میلانی و کارگردانی ایرج قادری نشان داد که قرار بود در هندوستان و توسط کمپانی آمیتاب باچان با نام "آ. ب. کورپ" ساخته ‌شود.


با عملی نشدن این پروژه این روزها شاه‌حاتمی باز با تکیه بر نام باچان فیلم جدیدش را در مرکز خبر داده با این تفاوت که حضور باچان در فیلم او قطعی نشده ولی حتماً از دو بازیگر مطرح هندی در کار استفاده خواهد کرد. قرار است وی تا هفته آینده برای تکمیل این حضور و مذاکره و عقد قرارداد به هند برود. پروژه‌ای که 40 درصد آن در ایران و بقیه در هند فیلمبرداری می‌شود. امیدواریم این بازیگر مشهور هندی بالاخره موفق شود در فیلمی ایرانی بازی کند.

* شهاب کسرایی بازیگر نقش جوانی دکتر محمد قریب در مجموعه "روزگار قریب" درباره اولین انتخاب و حضور حرفه‌ای خود گفت: برای گروه کارگردانی در مرحله اول شباهت بحث اصلی بود. جدا از شباهت، آقای عیاری می‌خواست نقش طوری دربیاید که با ساختار ذهنی‌اش مطابقت داشته و ریتم بازی‌ها یکدست، ساده و یک شکل باشد. کسانی که با وی کار کرده‌اند می‌دانند اگر بازیگری دو سکانس هم مقابل دوربین بازی کرده باشد ولی رضایت عیاری حاصل نشود، به راحتی بازیگر را عوض می‌کند.

* سیروس الوند معتقد است منتقدان سینمایی نقشی تأثیرگذار بر جریان سینمایی ایران دارند و لازم است بیطرفانه نقد بنویسند. وی ادامه داده: منتقدان باید بدون توجه به مسائل خارج از فیلم و حاشیه‌ها واقع‌بینانه به نقد و نقادی و تحلیل فیلم بپردازند و اجازه ندهند دوستی‌ها و مرودات شخصی بر کار آنها تأثیر بگذارد. فیلمسازانی هستند که تا فیلمشان تمام می‌شود در خانه میهمانی می‌گیرند و فیلم را خصوصی برای رفقای منتقد خود نشان می‌دهند تا حمایت شوند و برایشان جریان‌سازی کنند.

سیروس الوند با توجه به این نقطه نظرات در جشن انجمن منتقدان اعترافی جالب کرد. او وقتی برای گرفتن جایزه مسعود کیمیایی روی صحنه آمد گفت: خودم هم می‌دانم که فقط در این صورت ممکن است من جایزه‌ای از منتقدان سینمای ایران بگیرم! یک اعتراف صادقانه...

* علیرضا شجاع‌نوری درباره بازدهی سینمای ایران مقایسه‌ای خاص انجام داده است. این تهیه‌کننده سینما معتقد است: بسیاری از معضلات اجتماعی داخلی ما می‌تواند با سینما رفع شود. اگر ظرفیت‌های این سینما شناخته و در کسانی که در خارج از سینما هستند این باور ایجاد شود و در داخل سینما هم این خودباوری شکل بگیرد، سینما می‌تواند از وزارت نفت هم پردرآمدتر باشد.

* هر چند دو هفته از توقف پخش "مثلث شیشه‌ای" می گذرد اما حاشیه‌های این توقف ناگهانی همچنان ادامه دارد. هفته گذشته بازار تحلیل و ارزیابی علل این اتفاق داغ بود که برخی دعوت از مسئولان و افراد سیاسی را عامل توقف برنامه دانستند. افرادی چون داود دانش‌جعفری که تازه از کابینه نهم کنار رفته، علی عبدالعلی‌زاده وزیر مسکن و شهرسازی دوران اصلاحات، حجت‌الاسلام مهدی کروبی دبیر حزب اعتماد ملی و صاحب امتیاز این روزنامه و ...

همچنین گفته می‌شود با حضور افرادی چون محمد هاشمی، مهرداد بذرپاش، مهدی چمران، اصرار به حضور رحیم مشایی که محقق نشد و ... تلاش شد این برنامه از جناح‌طلبی فاصله بگیرد. اما این تمهیدات چندان کارساز نبود. اما وجهی دیگر از انتقادها از سوی یک روزنامه نثار دکور برنامه "مثلث شیشه‌ای" شد که مثلث، هرم و ترکیب رنگ قرمز و زرد دکور برنامه را نمادهای اصلی فرقه‌های شیطان پرستی و فراماسونری دانستند.

مدیر شبکه تهران که چند روز قبل از توقف از این برنامه حمایت کرده و آن را محافظه‌کارتر از از سری‌های قبل دانسته و گفته بود: رشیدپور آدم متین، موقر و باملاحظه‌ای است که خویشتنداری می‌کند و عروسک خیمه‌شب بازی هم نیست. اما مجید رجبی معمار چند روز پس از توقف "مثلث شیشه‌ای" این اتفاق و جایگزینی را امری طبیعی دانست و گفت: تلاش داشتیم برنامه‌های گفتارمحور را در اوج میزان بیننده به اتمام رسانده و فرصت را به سایر برنامه‌ها بدهیم.

یکی از روزنامه‌های عصر نیز در ستون صفحه نسل سوم به طنز درباره این برنامه گفته: مثلث باشی، شیشه‌ای هم باشی، زردبازی هم دربیاری، مسئول دولتی هم روی آنتن زنده زنده ضایع کنی، مسئول غیردولتی هم بیاری و مسئول دولتی رو دوباره ضایع کنی، اسپانسر نفتی هم داشته باشی و ... اونوقت می‌خوای خرد و خاکشیر نشی؟!

* سامان مقدم اردیبهشت‌ماه درباره پروژه جدید خود "سن پترزبورگ" گفته بود: هم اکنون پیمان قاسمخانی مشغول بازنویسی فیلمنامه است و فکر می‌کنم تا 20 روز دیگر کار وی به اتمام برسد. هنوز زمان مشخصی را برای ساخت فیلم در نظر نگرفته‌ایم و همه چیز به فیلمنامه بستگی دارد.

اما به نظر می‌آید اتفاقی خاص برای او پیش آمده که این پروژه را کلاً از یاد برده و هفته گذشته گفته تاکنون فیلمنامه‌ای با عنوان "سن پترزبورگ" را نخوانده است. مقدم به گونه‌ای دوپهلو گفته: تاکنون فیلمنامه به دستم نرسیده تا آن را مطالعه کنم پس طبیعی است پیش‌تولیدی در کار نباشد. طی یکی دو هفته آینده قرار است این فیلمنامه به دستم برسد و بعد از مطالعه آن درباره ساخت "سن پترزبورگ" تصمیم‌گیری کنم.

* پروژه "ابوطالب" در مرحله پیش‌تولید جنجال‌آفرینی کرد. این فیلمنامه که شرح زندگی حضرت محمد (ص) است پس از گذشت چند هفته هنوز مجوز ساخت نگرفته است. محسن علی‌اکبری با اظهار بی‌اطلاعی از این روند درباره ساخت فیلمی دیگر درباره حضرت رسول گفته: فیلمنامه "ابوطالب" در کانون فیلمنامه‌نویسان بین‌المللی جهانی با تمام مشخصات و جزئیات ثبت شده و هر فیلمسازی اگر پروژه مشابه با آن از نظر اسم و مضمون بسازد، قطعاً مشکل حقوقی پیدا می‌کند و پیگرد قانونی خواهد داشت.

* سامیه لک بازیگر تازه‌کار و جوان مجموعه "مرگ تدریجی یک رویا" درباره اولین حضور خود در نقش مارال عظیمی گفته: شما کار من را می‌بینید، هر کجا که به نظرتان خیلی روانتر آمد از من یعنی از سامیه است. هر جا که واکنش‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسد آنجا منم. یعنی دقیقاً آن چیزی که مارال باید می‌شد با سامیه مطابقت دارد. قبول دارم ممکن است بعضی مواقع مارال حرکاتی انجام دهد که خانم‌های ایرانی را ناراحت کند، ولی باز هم رفتارهای او را طبیعی می‌بینم و عجیب و غیر‌طبیعی نیست.

* گرچه هر چند وقت یکبار جهانگیر کوثری با اعلام خبر اکران فیلم سینمایی "نسل جادویی" ایرج کریمی تلاش می‌کند سرنوشت این فیلم را عادی جلوه دهد،‌ اما واقعیت خلاف این است. تهیه‌کننده فیلم در آخرین اظهار نظر اکران اواخر تابستان یا اوایل پائیز را زمان نمایش این فیلم اعلام کرده اما کریمی حرفی دیگر دارد.

کریمی گفته: در حالی که من و مهندس بهروز سلیمی بیش از 50 درصد روی این پروژه سرمایه‌گذاری کردیم، چندی قبل متوجه شدم کوثری در خانه سینما ادعای مالکیت صد درصد فیلم را کرده است. وی همچنین خبر پخش این فیلم توسط یک پخش‌کننده خارجی را نیز کذب دانست چرا که تا زمانی که وضعیت مالکیت فیلم مشخص نشود، نمی‌توان درباره اکران آن تصمیم گرفت.


* هفته گذشته شهرام اسدی به 24 دقیقه حذف فیلم "اوینار" در پخش تلویزیونی اعتراض کرد. وی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس رسانه ملی چند پرسش را مطرح کرده و گفته: اگر فیلمی مثل "اوینار" از نقطه‌نظر کارگزاران فرهنگی شما نیازمند 24 دقیقه حذف است، در این صورت اصولاً چه نیازی به پخش این فیلم است؟

* تهیه‌کننده فیلم سینمایی "حس پنهان" از هزینه‌های بالای تبلیغات شهری و تلویزیونی گله کرد و گفت این فیلم در سکوت تبلیغاتی در حال اکران است. مرتضی رزاق کریمی گفت: با نرخ تعرفه‌های آگهی کنونی و تبلیغات تلویزیونی بعید می‌دانم بتوانیم تبلیغات گسترده برای فیلم داشته باشیم. تکیه ما بر تبلیغاتی است که از موج مخاطب فیلم و بخصوص زنان می‌آید چرا که به سرنوشت بسیاری از زنان و خانواده‌های جوان بی‌شباهت نیست.

* علیرضا افخمی طی به خبر قهر خود از مجموعه رمضانی شبکه یک واکنش نشان داد در نامه‌ای نوشت: اشکالات وارد شده به سه قسمت اول فیلمنامه مجموعه نه باعث قهر اینجانب شده و نه توقف کار، بلکه من و سجاد ابوالحسنی به صورت تمام وقت در تلاش برای رفع اشکالات هستیم. اعمال نظر و نظارت مدیران سازمان را نه غیرمنطقی می‌دانیم و نه از آن گریزانیم. چه بسا در بسیاری از موارد با توجه به اشراف بیشتر مدیران بر صلاح و مصلحت رسانه حتی از دریافت این نظرات استقبال می‌کنیم!

* فرهاد آئیش هم از دستمزدهای پائین بازیگران در تله‌تئاتر انتقاد کرد و آن را خنده‌دار دانست. او گفت: به هیچ وجه از دستمزد ساخت تله‌تئاتر راضی نیستم و به همین دلیل در هر دو پروژه قبلی خود قراردادی با تهیه‌کننده نبستم و اعلام کردم مبلغ پیشنهادی خود را بنویسند. به این شیوه ثابت می‌کنم به خاطر خود کار است که کارگردانی را انجام می‌دهم.

* تهیه‌کننده "قرنطینه" ضمن انتقاد از روش غلط تبلیغات این فیلم گفت: این فیلم استحقاق فروش بیشتر را داشت و متأسفانه اتقاقی که باید برای فروش می‌افتاد، نیفتاد. محمد نشاط ادامه داد: متأسفانه وضعیت اکران فیلم‌ها مشکلات خاص خود را دارد و چند فاکتور به کمک این فیلم نیامد. البته تبلیغات این فیلم گسترده بود ولی یکی از فاکتورهای تبلیغات زیباشناسی است که در این تبلیغات رعایت نشد. تبلیغ فیلم را خود کارگردان به عهده گرفت که به نظر من علیرغم خوب بودن از روشی غلط استفاده شده بود.

* نویسندگان فیلمنامه "جنس دوم" که در بانک فیلمنامه هم به ثبت رسیده به انتشار خبر ساخت این فیلم توسط پوران درخشنده اعتراض کرده و از ساخت این فیلمنامه با حضور یک کارگردان و تهیه‌کننده دیگر خبر دادند. محمدرضا صفوی و محسن عبدلی در نامه خود آورده‌اند که این فیلمنامه را با موضوع تغییر جنسیت از زن به مرد سه سال پیش برای مطالعه و به رسم امانت به درخشنده داده بودند.

* یک دانشمند در دانشگاه روتردام هلند آزمایشات متعدد انجام داده و به بررسی فهرست خرید مواد خوراکی افرادی که به مرگ خود می‌اندیشند پرداخته است. در بخشی از این تحقیقات آمده مصرف کنندگان بخصوص آنهایی که عزت نفس کمتر دارند در معرض پرخوری و مصرف افراطی به هنگام دیدن تصاویر مربوط به مرگ در اخبار یا صحنه‌های جنایی مورد علاقه‌شان قرار می‌گیرند. در واقع پرخوری یک واکنش طبیعی پس از دیدن صحنه‌هایی جنایی است!


منبع خبر : مهر
دوشنبه,17 تیر 1387 - 6:13:59

اين مطلب را براي يک دوست بفرستيد صفحه مناسب براي چاپگر
آرشيو

نظرات


دوشنبه 17 تير 1387 - 12:59
-2
موافقم مخالفم
 

ای کاش باران کوثری تو نسل جادویی نبود اونوقت جهاانگیر کوثری هم نبود بعد اونوقت ما یه امیدی به اکران نسل جادویی داشتیم...!

شد سه سال بس نیست؟؟؟؟؟؟؟

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       

             

استفاده از مطالب و عكس هاي سايت سينماي ما فقط با ذكر منبع مجاز است | عكس هاي سایت سینمای ما داراي كد اختصاصي ديجيتالي است

كليه حقوق و امتيازات اين سايت متعلق به گروه مطبوعاتي سينماي ما و شركت پويشگران اطلاع رساني تهران ما  است.

مجموعه سايت هاي ما : سينماي ما ، موسيقي ما، تئاترما ، دانش ما، خانواده ما ، تهران ما ، مشهد ما

 سينماي ما : صفحه اصلي :: اخبار :: سينماي جهان :: نقد فيلم :: جشنواره فيلم فجر :: گالري عكس :: سينما در سايت هاي ديگر :: موسسه هاي سينمايي :: تبليغات :: ارتباط با ما
Powered by Tehranema Co. | Copyright 2005-2009, cinemaema.com
Page created in 1.00364899635 seconds.