دانلود

واکنش سینماگران به اظهارات اخیر جواد شمقدری: هيچ‌كس مصاحبه نكند؛ نام خانه سينما بايد عوض شود! : نبايد سينماي ايران را با يك پادگان نظامي اشتباه گرفت/ آقاي شمقدري بايد حساب دوستان خودش را داشته باشد و اول آنها را منع كند بعد بقيه! :: سينمای ما ::

   


واکنش سینماگران به اظهارات اخیر جواد شمقدری: هيچ‌كس مصاحبه نكند؛ نام خانه سينما بايد عوض شود!
نبايد سينماي ايران را با يك پادگان نظامي اشتباه گرفت/ آقاي شمقدري بايد حساب دوستان خودش را داشته باشد و اول آنها را منع كند بعد بقيه!

سینمای ما- صحبت‌هاي اعضاي كميته اصلاح اساسنامه خانه سينما با انتقاد رييس سازمان سينمايي كشور مواجه شد. در حالي كه اين روزها موضوع تغيير نام خانه سينما كه از سوي نمايندگان سازمان سينمايي مطرح شده مشكلاتي براي بازگشايي خانه سينما ايجاد كرده، جواد شمقدري در صحبت‌هايش به موضوع اساسنامه «جامعه اصناف سينمايي» هم اشاره كرده كه خود مي‌تواند حاشيه‌اي تازه را رقم بزند. شمقدری از اظهارات اخیر اعضای هیئت تدوین اساس‌نامه خانه سینما انتقاد کرد و پیشنهاد داد تا انجام مراحل قانونی کسی درباره خانه سینما اظهار نظر نکند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، جواد شمقدری رئیس سازمان در خصوص اظهارات روزهای اخیر از سوی تنی چند از اعضای هیئت تدوین اساسنامه خانه سینما توضیحاتی داده است که روشنگر پاره‌ای از ابهامات موجود است.وی با تأکید بر اینکه همه ما علاقه‌مندیم وضعیت تشکل قانونی جامعه اصناف سینمایی ایران به مراحل پایان خود برسد، تصریح کرده است؛ این اشتیاق نباید باعث زایمان زودرس شود چون دوباره شاهد موجود ناقص‌الخلقه‌ای خواهیم بود. بنابراین باید با متانت و دقت و به دور از هیجانات لحظه‌ای مراقبت کرد که فرآیندهای قانونی به خوبی حل شود.
رئیس سازمان سینمایی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر اساسنامه «جامعه صنفی سینمایی» هم در مسیر ثبت و تصویب قرار دارد که در آن اساسنامه نامی از خانه سینما نیامده اما در اساسنامه‌ای که توسط هیئت هفت نفره رئیس جمهوری تدوین شده پیشنهادی مطرح است که نام این تشکل «خانه سینمای جمهوری اسلامی ایران» باشد.
وی یادآور شد: دلیل استفاده از این نام به خاطر آن است که در بعضی مجامع بین المللی و در تشکیلات وابسته به بعضی از افراد اپوزیسیون برانداز خارج نشین از نام «خانه سینما» در راستای اهداف خلاف منافع ملی کشورمان سوء استفاده می شود.

رئیس سازمان سینمایی در پایان با اظهار تأسف از اینکه بعضی از اعضای محترم هیئت شرط عدم مصاحبه و اظهار نظر را تا پایان کار و به نتیجه رسیدن آن رعایت نکرده‌اند، این اقدام را دلیل اصلی بروز حاشیه‌های اخیر دانسته است. وی در ادامه خاطر نشان کرد: باز هم پیشنهاد می‌کنیم دیگر کسی در کم و کیف موضوع صحبتی نکند که در این صورت قطعاً کار به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. شمقدری گفت: معتقدم در این مرحله کار به اتمام رسیده و تصمیم در موارد اختلاف به مراحل بعدی که در سیر قانونی قرار می‌گیرد واگذار شود.


غلامرضا موسوي: هنرمند ، امر و نهي بي‌جا را نمي‌پذيرد

غلامرضا موسوي درباره اظهارات اخير شمقدري درباره حاشيه‌هاي پيرامون خانه سينما و اضافه شدن عبارت جمهوري اسلامي به آن گفت: كار اساسنامه خانه سينما بر اساس صحبت‌هاي مسعود جعفري جوزاني به عنوان حَكَم مذاكرات، پايان گرفته است
وي در ادامه افزود: گفت و گو در اين زمينه مي‌تواند دو ويژگي داشته باشد. اول اينكه مي‌خواهند با طرح سؤال و پرسش موضوعات جديدي را مطرح كنند و عملاً رفتن به سمت حل مشكل و بازگشايي خانه سينما را به تعليق بيندازند. دوم اينكه مي‌خواهند بر اساس حسن نيت و در جهت تكامل قضيه را فيصله بدهند، اما بنا بر گفته آقاي جعفري جوزاني كه طرفين او را به عنوان حَكَم قبول داشته‌اند، ماجرا در سي بهمن به پايان رسيده است و طبيعتاً نهاد بالاتر بايد تصميم‌گيري و اعلامي در اين مورد داشته باشد، اما اينكه به صنوف اطلاع‌رساني شود، وظيفه نمايندگاني است كه عضو بوده‌اند. ضمن اينكه اميدوارم كساني كه اين موضوع را رسانه‌اي و مطبوعاتي كرده‌اند، نيت خيري داشته باشند.
موسوي همچنين تأكيد داشت: نبايد سينماي ايران را با يك پادگان نظامي اشتباه گرفت و اينگونه تصور شود كه مي‌توان به هنرمند دستور داد حرف بزن يا نزن. سكوت داشته باش يا نداشته باش. آنان خودشان به قدر كافي داراي تدبير هستند و احتياجي به امر و نهي ندارند و همچنين اجازه نمي‌دهند كسي به آنها امر و نهي كند.

فرهاد توحيدي: آتش بس اعلام مي‌كنم

فرهاد توحيدي در اين باره  توضيح داد: اين مصاحبه را آقاي شورجه انجام دادند. آقاي شمقدري بايد حساب دوستان خودش را داشته باشد و اول آنها را منع كند بعد بقيه! ما يك ماه كامل در سكوت مشغول انجام كارمان بوديم و واقعاً نمي‌دانم چه لزومي داشت كه آقاي شورجه اين كار را انجام دهند! كلا ترجيح مي‌دهم ديگر صحبتي در اين خصوص نكنم و اعلام آتش بس دهم!
توحيدي در خصوص پيشنهادهاي نمايندگان سازمان سينمايي در مورد اساسنامه خانه سينما نيز گفت: آنها پیشنهاد کردند که در همه مکاتبات عنوان «خانه سینما جمهوری اسلامی ایران» ذکر شود و در همه مراسم‌ها از پرچم ایران استفاده شود. ما به دلیل اینکه پیشنهادهایشان، شان اساسنامه‌ای نداشت نپذیرفتیم. به نظر ما در تعریف خانه سینما در اساسنامه آمده که خانه سینما موسسه‌ای است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند لذا تاکید جدید لزومی ندارد چون خانه سینما متعلق به این کشور است و پیش از این نیز در اماکن مربوط به خانه سینما و نیز همه‌ مراسمی که توسط این نهاد برگزار شده و خواهد شد از پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران با افتخار استفاده شده و می‌شود.
وی در عین حال تصریح کرد: البته در آن مقطع آقای جوزانی هم ضرب‌الاجلی داشتند که باید اساسنامه را تحویل می‌دادند بنابراین جز صفحه اول، نمایندگان سازمان سینمایی همه صفحات را امضا کردند و اساسنامه به دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد. در عین حال آقای جوزانی علاوه بر ارایه اساسنامه، در مورد این اختلاف نظر هم گزارشی دادند و اعلام کردند که تعدادی از اعضا مایل هستند این بند اضافه شود.
توحیدی تاکید کرد: به نظر من مساله اصلاح اساسنامه خانه سینما تمام شده است و پیشنهاد اخیر نمایندگان سازمان سینمایی و تصمیم‌گیری درباره‌ی آن به مرجع تصویب اساسنامه برمی‌گردد.
وی در پاسخ به اینکه مرجع تصویب اساسنامه کجاست؟ گفت: فعلا برای ما نامشخص است. به نظر ما با توجه به اینکه اساسنامه ارسال شده و پیشنهاد جدید هم با آن همراه شده به خاطر آن نباید کلیت موضوع را زیر سوال ببریم.

رییس هیات مدیره‌ خانه سینما درباره‌ی سکوت چند وقته‌ی اخیر نمایندگان خانه سینما در کمیته گفت: ما طبق قراری که از ابتدا با دوستان داشتیم، وفادار بودیم. در جلسه اول کمیته اصلاح اساسنامه که در دفتر آقای مشایی برگزار شد، آقای شمقدری ابتدا خواستند هیچ کس جز سخنگوی سازمان سینمایی در این زمینه صحبتی نکند اما به اعتقاد ما آقای جوزانی مسوولیت برگزاری و اداره‌ی جلسات را برعهده داشتند بنابراین بطور طبیعی می‌بایست مسوولیت سخنگوی و اطلاع‌رسانی را برعهده می‌گرفتند که چنین نیز شد.
وی تصریح کرد: ما به این قرار پایبند بودیم که از روند اصلاح اساسنامه نکته‌ای را مطبوعاتی نکنیم. قاعدتا باید این روند تا مقعطی که اساسنامه به نتیجه برسد دنبال می‌شد اما دوستان به عهدشان وفا نکردند.
توحیدی دوباره تاکید کرد: خانه سینما در انتخابات آتی هیچ جانبداری از کسی نخواهد کرد و طمع انتخاباتی ندارد. هر کسی هم که منتخب ملت باشد خانه سینما به عنوان نهاد صنفی به او احترام خواهد گذاشت و امیدوار خواهد بود که اصل شایسته‌سالاری در سرلوحه فعالیتهایش قرار گیرد.
توحيدي همچنين گفت: ما به عنوان نهاد صنفی امیدواریم دولت بعدی از هر جناحی که روی کار می‌آید در حوزه فرهنگی بتواند خدمت کند چون بودجه فرهنگ تناسبی با تولید ناخالص ملی ندارد، شاغلان عرصه فرهنگ امنیت شغلی ندارند و ما به دنبال تامین حقوق صنفی هستیم. بنابراین هر دولتی که به تامین امنیت شغلی،‌آزادی بیان و اعتلاء توجه کند از نظر ما مطلوب‌تر است.

عليرضا رئيسيان:  بهتر است به موارد جزئي پس از بازگشايي خانه سينما پرداخته شود

علیرضا رئیسیان نیز درباره بحث‌هایی كه پیرامون اساسنامه مطرح شده، گفت: هر پیشنهادی درباره خانه سینما باید به رای و نظر همه افراد برسد و هر اتفاقی كه می‌افتد باید به رای نظر و تمامی افراد برسد نه اینكه فقط یك طرف بر این امر اصرار داشته باشد.
رييس اسبق كانون كارگردانان ادامه داد: وقتی جلساتی برگزار می‌شود كه گروهی به نمایندگی از یك جمع در آن حضور پیدا می‌كنند باید بحث‌های اقناعی صورت بگیرد و دو طرف همدیگر را قانع كنند نه اینكه فقط رای گیری انجام شود.
رئیسیان افزود: خانه سینما نمایندگان خود را معرفی كرده است و نمایندگان سازمان سینمایی نیز معرفی شده‌اند. بحث‌های خوبی درباره اساسنامه صورت گرفته و اتفاقات مثبتی افتاده است حال اگر جزئیاتی وجود دارد بهتر است به بعداز بازگشایی خانه سینما و برگزاری مجمع عمومی موكول شود و بهتر است در این مقطع بحث‌های را مطرح نكرد كه ثمری ندارد.


به روز شده در : يکشنبه 13 اسفند 1391 - 19:4

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���