متن کامل یادداشت محسن امیریوسفی درباره محمد شیروانی و جشنواره فیلم فجر در "سینمای ما": لرزاننده سینمای بدنه!
این بار همه چیز به نفع سینمای مستقل ایران تمام شد

سینمای ما- محسن امیریوسفی به بهانه موفقیت فیلم «لرزاننده چربی» ساخته محمد شیروانی یادداشتی نوشت که در روزنامه "شرق" منتشر شد. به گفته امیریوسفی، بخشهایی از نوشته او در روزنامه حذف شده است.
امیریوسفی متن کامل یادداشت را برای انتشار در اختیار سایت "سینمای ما" گذاشت. لازم به ذکر است که زیر بخشهای حذف شده این نوشته خط کشیده شده است.

لرزاننده سینمای بدنه!

محمد شیروانی پدیده سالهای دور فیلمهای کوتاه است. اون موقع که فیلم کوتاه ساختن به سادگی امروز نبود و باید کلی منت میکشیدی تا چند حلقه نگاتیو و یک دوربین پرسروصدا گیرت بیاید و فیلمت را بسازی. اون موقع شیروانی فیلم کوتاه «دایره» را ساخت که از بهترینهای آن سالها بود.
بعد خداوند دلش به حال سینمای مستقل سوخت و امر به تولد دوربین دیجیتال داد! و شیروانی با آن فیلم زیبای «کاندیدا» را ساخت که کل سینمای دولتی دفاع مقدس هنوز نتوانستند یک مادر شهید به این درستی به وجود بیاورند. (پسر، بیکاری برای خودت دشمن درست میکنی؟!)

بعد از آن شیروانی سالهای سال فیلمهای کوتاه و مستندش را ساخت و ساخت تا به فیلم سینمائی جدیدش به نام «لرزاننده چربی» رسید. جشنواره فجر این فیلم را انتخاب نکرد تا نشان دهد تنها جشنواره فیلم دنیاست که از فیلمهای غیر تجاری و خاص و متفاوت  و.. متنفراست! (حرومت باشه اون کارت جشنواره ای که بهت دادند!)

ولی شیروانی راه «لرزاننده چربی» خودش را در جشنواره روتردام پیدا کرد و برصدر نشست و یکی از معتبرترین جوایز سالهای اخیر سینمای ایران را دریافت کرد.
البته دیگر فیلمهای مستقل و متفاوتی مثل "قاعده تصادف" بهنام بهزادی و "آسمان زرد کم عمق" بهرام توکلی از در عقب جشنواره فجر وارد شدند و در اتفاقی غیرمنتظره جوایز اصلی بخش بین الملل جشنواره امسال را دریافت کردند! اتفاقی نادرکه نشان میدهد در دعوای حاکمان فعلی و حاکمان قبلی سینمای ایران، این بار همه چیز به نفع سینمای مستقل ایران تمام شد. (این تعریف رو کردی که کارت جشنواره ات حلال بشه!)

امسال فیلمهای دیگری از نسل جوان و نوگرای سینمای ایران هم در جشنواره هست مثل "دربند" پرویز شهبازی، "پرویز" مجید برزگر، "خسته نباشید" محسن قرائی و افشین هاشمی، "سر به مهر" هادی مقدم دوست، "تابور" وحید وکیلی فر و اگر اسمی را فراموش کردم ببخشید...... آه!.... راستی فیلمساز جوان دلِ سینمای ایران علیرضا داودنژاد هم با "کلاس هنرپیشگی" هست که حضورهمه اینها در جشنواره امسال، انتقام حضور نداشتن فیلم شیروانی و دیگران... را در این دوره از جشنواره میگیرد.
 راستی کسی میدونه چرا خانم بنی اعتماد فیلم "قصه ها" را به جشنواره نداد؟! (آقا متاسفانه کارت شما تا اطلاع ثانوی......!)

محسن امیریوسفی
بهمن - 91


به روز شده در : شنبه 21 بهمن 1391 - 14:26

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���