تاثیر درگیری‌های داخلی مصر بر جشنواره قاهره: تحريم سينماگران در اعتراض به اوضاع كشورشان
مراسم اختتامیه سی و پنجمین دوره جشنواره قاهره برگزار نشد/ بهترین کارگردان، فیلمنامه و دستاورد هنری جشنواره معرفی نشدند

سینمای ما - سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره در حالی به کار خود پایان داد که داوران جشنواره تصمیم گرفتند در چند بخش مهم جایزه ندهند و برگزارکنندگان هم مراسم اختتامیه را لغو کردند.  مارکو مولر رئیس هیئت داوران روز پنجشنبه گفت این هیئت به اتفاق آرا تصمیم گرفت در بخش‌های بهترین کارگردان، فیلمنامه و دستاورد هنری برنده معرفی نکند که این تصمیم ناشی از وضعیت متلاطم مصر بود.

بسیاری از فیلمسازان مصری در اعتراض به شرایط این روزهای کشور خود جشنواره قاهره را تحریم کردند. سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره در تب و تاب درگیری‌های موافقان و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهور مصر برگزار شد. چهارشنبه شب کمتر از یک روز به پایان جشنواره در جریان درگیری‌های طرفین در اطراف کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه در قاهره دست کم شش نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند.
مخالفان مرسی خواستار لغو بیانیه قانون اساسی مربوط به افزایش اختیارات او و لغو دعوت وی برای انجام همه‌پرسی هستند که قرار است ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) در ارتباط با پیش‌نویس قانون اساسی برگزار شود.

تعداد زیادی از دست‌اندرکاران سینمای مصر هم در حمایت از مخالفان مرسی جشنواره قاهره را تحریم کردند و هم در اعتراض به وزارت فرهنگ مصر که به اعتقاد آن‌ها باعث تضعیف استقلال هنری این جشنواره شده است. به همین جوایز اصلی این دوره جشنواره قاهره به فیلم‌های غیرعربی رسید.

جایزه بهترین فیلم به درام «Rendez-vous a Kiruna» ساخته آنا نوویون فیلمساز فرانسوی اعطاء شد. این فیلم درباره مردی است که به لاپلند سفر می‌کند تا پسرش را که هیچ‌وقت او را ندیده، دفن کند.

ونسا دی کواترو بازیگر ونزوئلایی برای بازی در فیلم «شکستن سکوت» به نقش یک دختر ۱۹ ساله ناشنوا که مورد آزار فیزیکی و احساسی قرار می‌گیرد، جایزه بهترین بازیگر زن را برد. این فیلم اولین تجربه کارگردانی لوییس و آندرس رودریگز فیلمسازان ونزوئلایی است.

ماریان جینجین بازیگر لهستانی برای بازی در فیلم «فصل پنجم سال» به کارگردانی یرژی دوماراجکی فیلمساز لهستانی مقیم سیدنی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد. او در این فیلم نقش یک شهروند سالخورده را بازی می‌کند که با یک گره جدید در زندگی‌اش روبرو می‌شود.
جایزه ویژه هیئت داوران به درام با موضوع بحران اقتصادی «بازرگان» ساخته جولیانو مونتالدو کارگردان ایتالیایی اعطاء شد.

ورایتی / ۶ دسامبر / ترجمه: علی افتخاری


منبع : خبرآنلاین

به روز شده در : جمعه 17 آذر 1391 - 10:23

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���