دانلود

انتقادات تند و صريح دبیر جشنواره فیلم ویدیویی درباره نیروی انتظامی و نماینده ایران در جشنواره کن : می‌گویند ما سینمای فاسد نمی‌خواهیم. ما هم می‌گوییم پلیس فاسد نمی‌خواهیم/ هر كس ساكت بنشيند به سينما خيانت كرده است/ تا حالا فیلمی به بدی «یک خانواده محترم» ندیدم :: سينمای ما ::

   سینماي ما- الهام نداف:  نشست خبری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ ویدیویی تهران سه‌شنبه با حضور اهالی رسانه در موسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد و محمدرضا عباسیان در اين نشست از اقدام نیروی انتظامی در پلمپ دو پرديس سینمایی به‌شدت انتقاد کرد.

در این نشست محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره و مدیر عامل موسسه رسانه‌های تصویری با اشاره به کیفیت آثار راه یافته به جشنواره گفت: «تمرکز داوران بر کیفیت آثار است تا به کمیتشان.»

او افزود: «28 خرداد افتتاحیه‌ در تهران و جزیره ابوموسی برگزار می‌شود. فیلم‌های جشنواره در تهران در سینما فلسطین و 9 بوستان روی پرده می‌روند. همچنین این جشنواره در جزیره ابوموسی و استان گیلان نیز برگزار خواهد شد و 6 تیر ماه افتتاحیه‌ای در رشت خواهیم داشت.»

وی ادامه داد: «به برگزیدگان هجده یاس زرین اهدا خواهد شد. فیلمی که جایزه بگیرد، اما مورد استقبال مخاطب واقع نشود فیلم خوبی نیست. به همین خاطر آثار علاوه بر کیفیت هنری باید مخاطب را هم جذب کند.»

عباسیان با اشاره به داوری کشور‌های دیگر در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم ویدیویی عنوان کرد: «داوران هندی، لهستانی آمریکایی و الجزایری بخش بین‌الملل را داوری می‌کنند. امروز روزی است که فیلمسازان بزرگ ما باید فیلم ویدیویی بسازند. اهمیت ساخت فیلم‌های ویدیویی در این سال‌ها بیش از پیش احساس می‌شود.»

در بخشی از این نشست دبیر جشنواره فیلم ویدیویی با اشاره به اتفاقات اخیر حوزه سینما و پلمپ دو سالن سینمایی گفت: «مقام معظم رهبری همه را به رعایت قوانین دعوت کردند، اما متاسفانه به قانون احترام گذاشته نمی‌شود. نیروی انتظامی با اقدام اخیر‌ش که منجر به پلمپ دو سالن سینمایی شد وضعیت خوبی فراهم نکرد. فردا هم اداره آب و فاضلاب می‌گوید از این فیلم خوشم نمی‌آید، پس آب آن سالن سینما را قطع می‌کنیم.»

او افزود: «الحمدالله امنیت کامل در کشور به واسطه نیروی انتظامی حکم‌فرماست؛ همه وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند، در پارک‌ها هیچ کس مزاحم نوامیس مردم نمی‌شود و فقط مشکل سینما‌ها باقی بود که خدا را شکر آن هم با اقدام دیشب نیروی انتظامی در پلمپ دو سالن سینمایی در حال حل شدن است.»

عباسیان با اشاره به نشست اخیر معاون فرهنگی ناجا درباره معضلات حوزه سینما اظهار کرد: «متاسفم از اهالی سینما که در این زمینه سکوت کرده‌اند. از مدیران خانه سینما هم تعجب می‌کنم که در نشست حضور داشته‌اند، اما از حقوق خود دفاع نکردند.»

مدیر عامل موسسه رسانه‌های تصویری در ادامه گفت: «در حال حاضر برخی می‌گویند ما سینمای فاسد نمی‌خواهیم. ما هم می‌گوییم پلیس فاسد نمی‌خواهیم. چگونه است که اجازه نمی‌دهند فیلمی ساخته شده و حتی یک نفر از شخصیت‌های آن پلیس فاسد و رشوه‌گیر باشد. مگر با این معضل روبرو نیستیم ، جالب است که خودشان هم فیلم چند میلیاردی ساخته‌اند و آن را توقیف می‌کنند.»

او ادامه داد: «شروع این حرکت‌ها از آن نامه تندی بود که خطاب به وزیر داده شد. از آن زمان این نوع صحبت ‌کردن مرسوم شد. همان روند بود که به اکران نوروز کشیده شد و الان هم باعث شده هر کس به هر شکل که دلش می‌خواهد صحبت کند. وقتی ما خودمان اتحادمان را از دست داده‌ایم، دیگر هیچ‌کس صحبتی نمی‌کند.»

عباسیان با بیان اینکه سکوت در این شرایط خیانت به سینما است، اظهار کرد: «معتقدم هر کس در این شرایط سکوت کرده، حال در هر حوزه‌ای و حتی خود شما خبرنگاران که در این حوزه سکوت کرده‌اید، در دخالت‌های بیرونی در حوزه سینما مقصرید، من هم مقصرم. معتقدم هر کس این حواشی و مسائل را به دعواهای بین صنف و وزارت مربوط کند و آن را توجیه برای سکوتش بداند، به سینما خیانت کرده است.»

وی در ادامه افزود: «من نمی‌خواستم این حرف‌ها را در این نشست بزنم، چون ممکن است به برخی از آقایان بر بخورد و جشنواره را به دلیل حرف‌های من تعطیل کنند. بعید هم نیست همین امروز موسسه رسانه‌های تصویری هم پلمپ شود.»

در بخش دیگری از این نشست عباسیان با اشاره به دستاورد‌های ایران در جشنواره فیلم کن گفت: «فرصت بسیار کمی داشتیم، اما توانستیم به بیش از 50 فیلم خوب ویدیویی از کشور‌های صاحب نام دست پیدا کنیم. نگاه سازمان سینمایی در جشنواره به یکسان‌سازی حوزه بین‌الملل بود. همچنین بزرگان جشنواره فیلم فجر به جشنواره کن رفتند و این مسئله از پیشنهادات من بود. همچنین پیشنهاد دادیم از این به بعد برگزیدگان جشنواره فیلم کودک هم به جشنواره کن بروند.»

وی در خصوص سینمای دولتی و خصوصی گفت: «تمام ابعاد و زیرساخت‌های سینمای ایران دولتی است و تنها دو شرکت خصوصی در ایران و در عرصه بین‌المللی فعالیت می‌کنند.»

عباسیان در خصوص فیلم «یک خانواده محترم» و حضور آن در جشنواره فیلم کن عنوان کرد: «سال‌ها است در جشنواره‌های بین المللی حاضر بودم و تمام فیلم‌هایی که در مورد ایران و علیه ایران ساخته شده رصد کردم، اما فیلمی به بدی «یک خانواده محترم» ندیده بودم. این فیلم توهین به اعتقادات ملی و مذهبی ما است.»

وی ادامه داد: «من نگران سلامت تهیه‌کننده این فیلم هستم. بعد از نمایش «یک خانواده محترم» در جشنواره فیلم کن افراد با تشنج مراسم را ترک کردند. من از فیلم «جدایی نادر از سیمین» دفاع کردم، اما به‌‌ همان جدیت که از فیلم فرهادی دفاع کردم می‌گویم «یک خانواده محترم» هر چه ما به آن اعتقاد داریم زیر سئوال برده است.»


منبع : خبر آنلاین

به روز شده در : چهارشنبه 24 خرداد 1391 - 8:59

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

ghazaleh
چهارشنبه 24 خرداد 1391 - 9:52
3
موافقم مخالفم
 

Like

جواد
جمعه 26 خرداد 1391 - 12:22
9
موافقم مخالفم
 

خسته نباشید


شنبه 27 خرداد 1391 - 14:36
3
موافقم مخالفم
 

عجب!پس لازمه فیلم و ببینیم!

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���