دانلود

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «من مادر هستم» در فرهنگسرای رسانه به جنجال كشيده شد : در این جلسه کسانی را می بینم که حجاب خود را رعایت نکرده اند و موی آنها تا حدی بیرون است/ «من مادر هستم» یک فیلمفارسی تمام قد است/ فيلم جيراني مهترین اثر سینمای ایران در سبک زندگی شبه‌روشنفکری است/ اين فيلم ملت ایران را گیج و شرابخوار نشان می‌دهد :: سينمای ما ::

   سينماي ما- نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «من مادر هستم» در فرهنگسرای رسانه با بحث داغ موافقان و مخالفان این فیلم به مباحثه‌ای داغ درباره شرایط سینمای ایران تبدیل شد. بیست‌ و سومین نشست "اتاق رسانه سینمای ایران" در فرهنگسرای رسانه که به مجادلات اخیر بر سر اکران فیلم سینمایی "من مادر هستم" اختصاص داشت، بعدازظهر امروز سه‌شنبه 14 آذرماه با حضور غلامرضا موسوی تهیه‌کننده این فیلم، محمدتقی فهیم و مسعود فراستی منتقد و حجت‌الاسلام سلمان علیزاده نماینده معترضان به اکران این فیلم در محل فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

این نشست با استقبال قابل توجه اهالی رسانه و علاقمندان سینما مواجه بود، به‌واسطه بحث داغ طرفین به بستری برای چالش بر سر دو دیدگاه مختلف درباره سینما و کارکردهای آن مبدل شد.

حجت‌الاسلام علیزاده که پیشتر در میان معترضان به اکران فیلم "من مادر هستم" در برابر وزارت فرهنگ و ارشاد نیز به‌عنوان سخنران و پیش‌نماز حضور پررنگی داشت، در ابتدای این نشست پس از ذکر برخی نکات انتقادی درباره فیلم و اعلام اینکه "جواب‌ها به این انتقادات معلوم است" و "بنده باید در برنامه دیگری حضور داشته باشم" نشست را ترک کرد و ادامه مباحث را به دکتر حسین علوی از دیگر همراهان خود واگذار کرد.
این حرکت علیزاده با انتقاد مجری برنامه و مسعود فراستی مواجه شد که آن‌را نشان‌دهنده ترجیح دادن مونولوگ به دیالوگ از سوی معترضان فیلم دانستند. به‌رغم این انتقاد اما
حسین علوی تا پایان نشست در سالن ماند و با آرامش و استدلال، از مواضع معترضان به اکران فیلم "من مادر هستم" دفاع کرد.

***

علوی که بارها تأکید می‌کرد "عضو انصار حزب‌الله نیستم" در ابتدای صحبت‌های خود بابت اکران فیلم "من مادر هستم" در جمهوری اسلامی تسلیت گفت و عنوان کرد: مخاطب من سازندگان فیلم نیستند بلکه مدیران فرهنگی‌ای که بستر ساخت و ارائه چنین محصولی را فراهم آورده‌اند، هستند که باید پاسخگو باشند.
علوی که پرداختن بی‌پرده به برخی مسایل خانوادگی و نیز ارائه تصویر غلط از قصاص در فیلم جیرانی را مهمترین محور انتقادات خود قرار داده بود در برابر انتقاد برخی به تأثیر مثبت این اعتراضات بر فروش فیلم جیرانی، گفت: متأسفانه سینمای ما سینمایی ورشکسته است و هر التهابی در ‌آن منجر به فروش یک اثر می‌شود اما این دلیل نمی‌شود ما در برابر ساخت و اکران چنین فیلمی سکوت اختیار کنیم.

وی تأکید کرد: حضور بنده در این جمع برای رساندن صدای حق به سینماگران و برخی مسئولان بدون گوش است! علوی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: می‌خواهم بدانم اگر این فیلم در زمان پهلوی ساخته می‌شد آیا اجازه اکران پیدا می‌کرد یا خیر؟ قطعاً اجازه اکران می‌دادند و وای بر ما که امروز فیلمی در جمهوری اسلامی ساخته‌ایم که نمایش آن در حکومت پهلوی هم علی‌السویه بود.

***

در برابر مواضع انتقادی علوی، مسعود فراستی در دفاعی تمام قد از فیلم جیرانی آن را "مهترین اثر سینمای ایران در سبک زندگی شبه روشنفکری" توصیف کرد و گفت: فکر می‌کنم مسئله این دوستان (معترضان به فیلم) اساسا فیلم و سینما نیست. وی که به ترک جلسه از سوی یکی از نمایندگان معترضان نقد جدی وارد می‌کرد افزود: این طرز برخورد امکان تحقق یک بحث فرهنگی را به صفر می‌رساند.
فراستی با اشاره به رویکرد انتقادی شهید آوینی به این قبیل برخوردها تأکید کرد: شهید آوینی روزگاری نوشت فرهنگ دنبالچه سیاست نیست و فکر می‌کنم امروز دوستان در همین مقوله دچار اشتباه شده‌اند. این‌ها در میدان فرهنگ به راحتی دچار اشتباه می‌شوند و به جایی می‌رسند که فیلمی که ساواک تأیید کرده به‌عنوان یک اثر دینی می‌پذیرند.
وی افزود: تا زمانی که ما آگاه نیستیم هم تأییدمان نادرست و انفعالی است و هم زمانی که برای مخالفت با پدیده‌ای اقدام می‌کنیم، نادرست و انفعالی عمل می‌کنیم.

***

محمدتقی فهیم دیگر منتقد حاضر در این نشست در ابتدای صحبت‌های خود گفت: بنده با مقاومت بسیار در این جمع حاضر شدم؛ چراکه به دلیل حاشیه‌هایی که این فیلم دارد بعید می‌دانستم امکان صحبت تخصصی و سینمایی درباره آن مهیا شود.
وی افزود: از ابتدا هم خواسته بودم وارد فرامتن نشویم و درباره فیلم صحبت کنیم؛ چراکه معتقدم این ساختار ضعیف و فرم ناقص یک اثر است که باعث می‌شود کارگردان در انتقال پیام مثبتی که مدنظر داشته است، ناکام بماند.
فهیم تأکید کرد: فیلم جیرانی در راستای همان سینمای بیماری است که هنوز در ساختار و فرم عقب‌مانده فیلمفارسی 40 سال قبل گیر کرده‌است. آن سال‌ها کارگردانی به نام نظام فاطمی فیلمی با بازی گوگوش ساخته‌است به نام "قصاص". خواهش می‌کنم آن‌ها که آن فیلم را دیده‌اند از نظر ساختاری مقایسه کنند با فیلم امروز فریدون جیرانی. از این منظر "من مادر هستم" یک فیلمفارسی تمام قد است.

***

سلمان علیزاده نماینده انصار حزب الله در این نشست گفت: مجالسی که ما برگزار می کنیم، برای بازی و سرگرمی نیست و قرار نیست با شادمانی و خوشحالی این مجلس را ترک کنیم.

وی که لباس روحانیت بر تن داشت، افزود: معتقدم در چنین جلساتی باید حدود الهی رعایت شود و اگر جلسه ای برای خدا نباشد، شیطانی است؛ در این جلسه کسانی را می بینم که حجاب خود را رعایت نکرده اند و موی آنها تا حدی بیرون است که بر اساس دین اسلام مجبورم که به این نکته اشاره کنم.

وی تاکید کرد: سازندگان فیلم ˈمن مادر هستمˈ می گویند که این اثر مصداق عبارت ˈادب از که آموختی از بی ادبانˈ است اما مخاطب این جمله ˈلقمان حکیمˈ است و مردم ما لقمان حکیم نیستند!

***

مسعود فراستی  پس از دعوت حاضران این نشست به آرامش، در پاسخ به سخنان نماینده انصار حزب الله افزود: دوستانی که از ابتدا مونولوگ(تک گویی) را انتخاب می کنند اهل دیالوگ(گفت وگو) نیستند.
وی ادامه داد: این دل انسان است که او را خدایی یا شیطانی می کند و اگر در دل نسبت به خدا تردید دارید، شیطانی می شوید.

فراستی به مطرح شدن رعایت نکردن حجاب در نشست نقد وبررسی فیلم ˈمن مادر هستمˈ از سوی نماینده انصار حزب الله اشاره کرد و افزود: در سال 62، سریال ˈپاییز صحراˈ از تلویزیون پخش شد که برخی درباره حجاب در این مجموعه ایراد گرفتند و به نزد امام(ره) رفتند که ایشان در این باره به آنها توصیه کرد که چشمانتان را بشویید و نگاهتان را درست کنید.
وی حرف های علیزاده را شیطانی خواند و افزود: اینگونه تهمت زدن از سوی افرادی که کوچکترین شناختی به سینما ندارند، جای تاسف دارد و هیچکس نماینده خدا در این جلسه نیست.
علیزاده ادامه داد: ما ˈلقمان حکیمˈ نیستیم که با دیدن بی ادبان ادب بیاموزیم و ˈمن مادر هستمˈ بی ادبی را رواج می دهد.

وی در ادامه از زن به عنوان نماد ملت ها در سینما یاد کرد و گفت: ˈمن مادر هستمˈ ملت ایران را گیج و شرابخور نشان می دهد و شک نکنید که این فیلم سیگنال هایی را به شیاطین داخلی و خارجی می دهد.

سخنان علیزاده در ادامه با اعتراض حاضران روبرو شد اما وی با یادآوری آنکه برای حضور در جلسه ای مجبور به ترک جلسه است و نیز با بیان آنکه به خاطر رعایت نکردن حجاب در این مجلس تمایلی برای ماندن در آن ندارد، ادامه داد: فکر نکنید با این رفتارها می توانید چیزی را از ما پنهان کنید؛ ˈمن مادر هستمˈ توهین به مردم ایران است و ایران را وابسته به غرب نشان می دهد؛ ما فقط به امام(ره) و رهبری اعتقاد داریم و پایبند چیز دیگری نخواهیم بود.

***


منبع : مهر - ايرنا

به روز شده در : سه‌شنبه 14 آذر 1391 - 18:27

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���