فشارهاي تازه بر سينماي ايران در پي انتشار نامه جمعی از متدینین و مردم تهران از جواد شمقدري به‌عنوان مسئول اکران چهار فیلم مساله‌دار
سيد جمال ساداتيان: شاكيان بدون دیدن فیلم و با تحریک گروه خاص وابسته به حوزه هنری دست به این اقدام زده‌اند/چرا دوستان مدافع خانه سینما و صنوف سینمایی در مقابل قربانی‌کردن فیلم‌ها سکوت کرده‌اند؟

سينماي ما- ماجراي اختلاف و درگيري سينماي ايران و حوزه هنري بر سر اكران چند فيلم تحريمي كه امكان اكران در سينماهاي حوزه هنري را ندارند، اين روزها ابعاد تازه‌اي پيدا كرده است. پس از اين‌كه فيلم «من همسرش هستم» از اين فهرست بدون سينماهاي حوزه اكران شد و فيلم «برف روي كاج‌ها» براي اكران آبان قرارداد ثبت كرد، فشار رسانه‌اي تازه‌اي بر اكران اين آثار و عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اتفاق افتاد. از جمله اين فشارها كه به تصميمات تازه‌اي در حوزه اكران انجاميد، شكايت از جواد شمقدري بود.

رسانه‌ها چنين خبر دادند: «جمعی از متدینین و مردم تهران با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد به عنوان مسئول اکران ۴ فیلم مساله دار شکایتی را تنظیم و به دادستانی تهران تحویل دادند. چندی پیش حوزه هنری نیز برای صیانت از فرهنگ اسلامی نمایش چهار فیلم سینمایی با محتوای اصلی خیانت را در سینماهای خود ممنوع اعلام کرد که «من همسرش هستم» یکی از آنهاست. برف روی کاج‌ها، پل چوبی و من مادر هستم سه فیلم دیگری هستند که مردم به تاسی از اقدام حوزه هنری خواستار منع اکران آن‌ها از قوه قضاییه شده‌اند.»

+++

در پي اين شكايت و رسانه‌اي شدنش بود كه فيلم پيمان معادي از نوبت اكران عمومي خارج شد و شايعه توقيف «پل چوبي» (مهدي كرم‌پور) هم به گوش رسيد كه خبر اول توسط عليرضا سجادپور تاييد و خبر دوم تكذيب شد.
سيد جمال ساداتيان تهيه‌كننده «برف روي كاج‌ها» در واكنش به اين ماجرا و در مورد خبر لغو اکران این فیلم می‌گوید:
متاسفانه این خبر صحت دارد و اکران فیلم آقای معادی فعلاً در دستور کار نیست. ساداتیان در ادامه از اقدامات حوزه هنری می‌گوید: متاسفانه از آغاز سال جاری تا به امروز شاهد اتفاقات نا‌خوش آیند برای سینمای ایران بودیم، این تخم لقی که حوزه هنری کاش هر روز ابعاد تازه تری به خود می‌گیرد، متاسفانه معاونت سینمایی هم در مقابل این اقدامات بی‌تدبیری از خود نشان داده و هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

ساداتیان در مورد طرح شکایت از جواد شمقدری توسط تعدادی از متدینین می‌گوید: کسانی که من را می‌شناسند می‌دانند که در یک خانواده مذهبی رشد کردم و دیدگاه مذهبی خودم را همواره داشته‌ام، من فکر می‌کنم این افرادی که به عنوان متدین از جواد شمقدری شکایت کرده‌اند بدون دیدن فیلم برف روی کاج‌ها دست به این اقدام زده‌اند و با تحریک گروهی خاص که عموماً وابسته به حوزه هنری هستند این عمل صورت گرفته. باید یاد بگیریم که سینما یک بحث تخصصی است و به نوعی یک علم به شمار می‌آید و اینگونه نیست که بر اساس شنیده‌ها در مورد آن اظهار نظر کنیم.

ساداتیان در ادامه از اتاق فکری در حوزه هنری برای دامن زدن به التهاب‌ها می‌گوید: من بعید می‌دانم این عملکرد حاصل تصمیم گیری مدیران ارشد حوزه هنری باشد، به یاد دارم یکی از همکاران ما که داعیه دفاع از خانه سینما و انتقاد از معاونت سینمایی را داشت در‌‌ همان ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر روی خط برنامه هفت آمد و صراحتاً گفت که حاصل سه سال فعالیت معاونت فعلی ساخت فیلمهای با مضمون خیانت شده از آن شب به بعد شاهد اجرای نعل به نعل تئوری برخورد با فیلمهای از جنس برف روی کاج‌ها در حوزه هنری هستیم. برای من خیلی جالب است که دوستان مدافع خانه سینما و حمایت از صنوف سینمایی چرا در مقابل قربانی کردن فیلم‌ها توسط حوزه هنری سکوت کرده‌اند و حتی با صحه گذاشتن بر عملکرد این نهاد به عکس یادگاری گرفتن مشغول هستند، چرا آن آقایانی که همین الان فیلمی از حوزه هنری روی پرده دارند و روزگاری ادعای مدیریت سینما را داشتند در مقابل قیمه قیمه کردن فیلم‌ها توسط حوزه هنری هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند؟

فیلم‌های به گفته دوستان ارزشی اکران شد و ما دیدیم که چه میزان از مخاطب از فیلم این آقایان حمایت کردند، چرا نمی‌گذارند من و همکاران من در بخش خصوصی فعالیت داشته باشند و فیلم‌هایشان اکران شود؟ چرا به فیلمی که فیلم برگزیده تماشاگران در جشنواره فجر بود احترام نمی‌گذارند و انتخاب تماشاگران را محترم نمی‌شمارند؟ چرا به حوزه هنری در این اقدام ناصحیح کمک می‌کنند و سبب می‌شوند تیشه به ریشه این سینما بخورد؟ چرا حوزه هنری که داعیه دفاع از فیلمهای ارزشی را دارد نمی‌آید و کمک حال سینما باشد و نظرات خود را صریحاً بیان کند؟ واقعاً هدف این دوستان از خانه نشینی من و امثال بنده چیست؟

+++

علیرضا سجاد‌پور درباره شکایت تعدادی از خانواده‌های متدین از جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد نیز می‌گوید: راستش من الان در اصفهان هستم و زیاد در جریان اخبار روز نیستم اما این خبر را ساعاتی پیش شنیدم و ترجیح می‌دهم به عنوان یک مقام مسئول در وزارت ارشاد فعلاً اظهار نظر نکنم.

سجادپور شایعه توقیف فیلم پل چوبی به کارگردانی مهدی کرم‌پور و تهیه کنندگی علی سرتیپی را رد می‌کند: فیلم آقای کرم‌پور پروانه نمایش دارد و در نوبت اکران قرار گرفته است .

وي در مورد لغو اکران فیلم برف روی کاج‌ها هم چنین واکنش نشان داد: عقب و جلو شدن اکران یک فیلم هرگز مساوی با توقیف آن اثر نیست من از شما خواهش می‌کنم در مورد فیلم آقای معادی لفظ توقیف را به کار نبرید فیلم برف روی کاج‌ها اکران خواهد شد اما زمانش به تعویق افتاده است.منبع : سايت جامعه صنفي تهيه كنندگان

به روز شده در : پنجشنبه 20 مهر 1391 - 13:2

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���