دانلود


صفحه مناسب براي چاپگر


تحلیل هفته‌نامۀ "نووِل اوبزرواتور" فرانسه درباره فیلم «گذشته»
اصغر فرهادی ما را با گام‌های آهسته در هزارتویی می‌گرداند و مسحورمان می‌کند


سینمای ما- هفته‌نامۀ معتبر «نووِل اوبزرواتور» فرانسه در بررسی فیلم «گذشته» نوشت: «دو سال پس از فیلم برندۀ اسکار جدایی نادر از سیمین، اصغر فرهادی با فیلم جدیدش بار دیگر جادویمان می‌کند». «نووِل اوبزرواتور» یکی از پرخواننده‌ترین نشریات فرانسه، با تمجید از جدیدترین ساختۀ فرهادی که در اولین حضور جهانی‌اش موفق به کسب دو جایزه (بهترین بازیگر زن و جایزۀ کلیسای جهانی) از جشنوارۀ کن شد، به واکاوی در زوایای پنهان این درام خوش‌ساخت و خانوادگی پرداخته است.

این هفته‌نامه در بررسی خود از فیلم گذشته پرسشی کلیدی را که فیلم در سکانس اول به ذهن بیننده متبادر می‌کند مطرح کرده است: «چه رابطه‌ای میان ماری (برنیس بژو) و مردی است (علی مصفا) که او به استقبالش به فرودگاه آمده؟ هرکدام در یک سو از دیواری شیشه‌ای قرار دارند و زمانی که مسافران دیگر به کارهای معمول گمرکی مشغول‌اند، این دو به گفت‌وگو مشغول‌اند و در حالی که خیلی به هم نزدیک هستند، جملات‌شان شنیده نمی‌شود و حرف‌هایشان را که دیوار شیشه‌ای خفه‌شان می‌کند گویی تنها خودشان می‌فهمند».

در ادامۀ این بررسی می‌خوانیم: «از همان ابتدای فیلم گذشته، تقریباً همه‌چیز دربارۀ مشکلات احساسی این زوج‌ روشن می‌شود که آخرین روزهای زن و شوهری را سپری می‌کنند، چرا که «احمد» آمده تا کاغذهای طلاق را امضا کند. آیا این دو همچنان یکدیگر را دوست دارند؟
اصغر فرهادی که نخستین‌بار فیلمی را در فرانسه مقابل دوربین می‌برد، ما را با گام‌های آهسته در هزارتویی می‌گرداند و با فیلمنامۀ قدرتمند خود بیننده را مسحور خود می‌کند.
«احمد» با وجود اصرار «ماری» برای ماندن او در خانه، متوجه می‌شود که ماری با مردی زندگی می‌کند و از او باردار است. اما آینده هنوز بال‌هایش را نگشوده. مرد (طاهر رحیم) متأهل است و زنش ماه‌هاست پس از اقدام به خودکشی در کما فرو رفته است. زوج جدید به چه میزان در این موقعیت مسئولیت دارند؟ آیا زن از بیم از دست دادن شوهرش دست به خودکشی زده؟ آیا اقدامش حاصل افسردگی طولانی بوده؟ آیا اقدام پس از آن بوده که زن از رابطۀ همسرش با فرد دیگری مطلع شده است؟ آیا اگر کما تمام شود، ادامۀ راه برای زوج جدید ممکن خواهد بود؟

دو سال پس از فیلم موفق جدایی نادر از سیمین، امضای فرهادی بار دیگر پای یک تریلر احساسی نفس‌گیر دیگر به چشم می‌خورد که بر دوش بازیگرانی توانا به پیش برده شده است».