اخبــار فـوری
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

جواد شریفی‌راد ازجمله باسابقه‌ترین مدیران جلوه‌های ویژه در سینمای ایران بود که مسئولیت جلوه‌های ویژه بیش از ۳۰فیلم سینمایی را برعهده داشت. او از جمله عومل پروژه بزرگ «محمد (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی هم بود

جواد شریفی‌راد و چهار نفر دیگر پشت‌صحنه «معراجی‌ها»کشته شدند
مدیرعامل شهرک سینمایی دفاع مقدس هم در میان قربانیان حادثه است
سینمای ما- صبح امروز، انفجار مواد منفجره در پشت صحنه فیلم سینمایی «معراجی‌ها» جان ۵ نفر را گرفت. اما این حادثه چه طور اتفاق افتاد؟ خبر شوک آور و تلخ انفجار در پشت صحنه «معراجی‌ها» قطعا یکی از مهم‌ترین خبرهای چهارشنبه بود...
*** صبح امروز، انفجار مواد منفجره در پشت صحنه فیلم سینمایی «معراجی‌ها» جان ۵ نفر را گرفت. اما این حادثه چه طور اتفاق افتاد؟ خبر شوک آور و تلخ انفجار در پشت صحنه «معراجی‌ها» قطعا یکی از مهم‌ترین خبرهای چهارشنبه بود. جدید‌ترین ساخته سینمایی مسعود ده نمکی آخرین روزهای فیلمبرداری‌اش را سپری می‌کرد که به صبح چهارشنبه اتفاقی تلخ و شوک آور، همه چیز را فعلا متوقف کرد. انفجار مواد منفجره آن هم در حالی که عوامل جلوه‌های ویژه این فیلم مشغول فراهم کردن مقدمات شروع کار بودند، جان ۶ نفر را گرفت و چند نفر دیگر را هم به بیمارستان‌های جنوب شهر تهران فرستاد. این انفجار که در شهرک سینمایی دفاع مقدس واقع در اتوبان تهران- قم رخ داد، جان مسئول جلوه‌های ویژه فیلم و همچنین مدیر شهرک سینمایی دفاع مقدس را هم گرفت و نام «اکبر رنجبر» و «محمدجواد شریفی راد» را هم در میان قربانیان این حادثه قرار داد. به غیر از این ۲، «رضا فرجی» جانشین تولید فیلم به همراه یک بدلکار و یکی از نیروهای تدارکات فیلم معراجی‌ها افرادی بودند که بر اثر این حادثه درگذشتند. ضمن اینکه به گفته خبرگزاری فارس، یکی دیگر از عوامل فیلم که به شدت مجروح شده بود هم در بیمارستان «صاحب الزمان» اسلامشهر درگذشته است.

حادثه چطور اتفاق افتاد؟

ده نمکی و گروهش که برای فیلمبرداری آخرین صحنه‌های فیلم معراجی‌ها به شهرک سینمایی دفاع مقدس رفته بودند، خود را آماده فیلمبرداری می‌کردند. هنوز کارگردان و گروه بازیگران برای شروع کار نیانده بودند و گروه جلوه‌های ویژه مشغول فراهم کردن مقدمات صحنه‌های مربوط به انفجارهای فیلم بودند که...

ادامه ماجرا را به روایت «سید جواد هاشمی» از بازیگران این فیلم که در صحنه حضور داشته بخوانید: «TNT مورد نظر برای انفجار در یکی از صحنه‌های این فیلم - سریال در کنار خودرو سمند جواد شریفی قرار داشت که ناگهان TNT منفجر شد که باعث انفجار خودرو سمند هم شد. جواد شریفی و چهار نفر دیگر از عوامل پشت صحنه کنار خودرو ایستاده بودند و در حال آماده کردن صحنه برای آغاز فیلمبرداری بودند که ماشین منفجر شد. من اجساد هر ۵ نفری را که کشته شدند، دیدم و این مسئله برای من خیلی ناگوار بود.»

هاشمی که با خبرگزاری مهر گفتگو کرده، درباره کشته شدن مدیر جلوه‌های ویژه می‌دانی معراجی‌ها در این حادثه گفته: «جواد شریفی یکی از بهترین مدیران جلوه‌های ویژه بود که هیچ‌گاه بی‌احتیاطی نمی‌کرد. این اولین بار بود که بعد از ۳۰ سال فعالیت در حوزه سینما و تلویزیون و به خصوص در حوزه دفاع مقدس با چنین صحنه‌ای مواجه شدم.»

جواد شریفی‌راد ازجمله باسابقه‌ترین مدیران جلوه‌های ویژه در سینمای ایران بود که مسئولیت جلوه‌های ویژه بیش از ۳۰فیلم سینمایی را برعهده داشت. او از جمله عومل پروژه بزرگ «محمد (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی هم بود.

از سوی دیگر مدیر شبکه اول سیما هم که دقایقی پس از وقوع حادثه به شهرک سینمایی دفاع مقدس رفته بود، به خبرگزاری «تسنیم» گفته: «چون سانحه، قبل از شروع فیلمبرداری صحنه بوده است آسیبی به بازیگران و کارگردان فیلم مسعود ده‌نمکی نرسیده است، اما متاسفانه جواد شریفی، مدیر جلوه‌های بصری فیلم سینمایی «معراجی‌ها» ‌ به همراه رضا فرجی، جانشین تولید فیلم؛ مهدی مرادی، دستیار جلوه‌های ویژه و یکی از کارگردان جلوه‌های ویژه در این حادثه کشته شده‌اند.

آن طور که فرجی گفته، اکبر رنجبر مدیرعامل شهرک سینمایی دفاع مقدس هم در صحنه حاضر بوده و جان خود را از دست داده است. ضمن اینکه به گفته او، علت دقیق این حادثه هنوز مشخص نشده است و کار‌شناسان هم اکنون کار بررسی دقیق این حادثه را شروع کرده‌اند و به زودی علت آن اعلام می‌شود.

بازی‌های سیاسی و تحریم، بلای جان فیلمسازان

در حالی که معمولا برای ساخت صحنه‌های انفجار، از مواد بی‌خطر استفاده می‌شود، یک عضو هیأت مدیره انجمن جلوه‌های ویژه خانه سینما از محدودیت‌های استفاده از مواد منفجره مخصوص فیلمسازی در ایران سخن گفته. عباس شوقی به «ایسنا» گفته: «مواد منفجره جنگی بوده و دست ما به هیچ جایی بند نیست چون اجازه نمی‌دهند موادی را که مخصوص استفاده در فیلم است، وارد کنیم و به همین دلیل مجبوریم از مواد جنگی استفاده کنیم. این مواد در حین حمل منفجر شده و سر صحنه فیلمبرداری نبوده است.» شوقی با اشاره به اینکه در حدود ۶۰۰ فیلم و تجربه حضور در چنین صحنه‌هایی را دارد، این را هم گفته که: «همه چیز بازی سیاسی شده و با وجود اعتراض‌هایی که ما همواره در این باره داشتیم هیچ اتفاق نیفتاده است و به دلیل اینکه مجبور به استفاده از مواد منفجره جنگی بودیم، شاهد کشته شدن چندنفر از عوامل فیلم «معراجی‌ها» هستیم.»

سایت سینمای ما این ضایعه دردناک را به خانواده سینما تسلیت می‌گوید
منبع: mehrnews
به روز شده در تاریخ: چهارشنبه 18 دي 1392 ساعت 16:36:13

تمـــــــــاشــــاخــــانـه

جوایز کسب شده توسط سینمای ما
جوایز کسب شده توسط سینمای ما